Kölesdi Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Kölesdi Evangélikus Egyházközség
A templomunkról
 

A templomunkról

A kölesdi evangélikus templom 1893-ban épült. Francsek Imre budapesti építész, "királyi mérnök úr" terveit 1892-ben fogadta el a gyülekezet. Czigler Győző műegyetemi építészeti tanár szakértői véleményét kérték ki. A felépítésre kiírt pályázatot Trick János felsőiregi és Klinglheber Ferenc siófoki építőmesterek nyerték el. Az építkezés 16000 Ft-ba került.

Az épület rendeltetése:
*"Azért építünk templomot, hogy ott egyfelől maga a mi jóságos Urunk beszéljen velünk szent igéje által, másfelől pedig mi beszéljünk vele imádságban és magasztaló énekben."* (Luther Márton)

Az evangéilkus templom a gyülekezet istentiszteletének helye. Mind belső kiképzése, mind elrendelése ezt szolgálja.
Méretei: A templom téglalap alapú. 10 m széles és 25 m hosszú. A torony magassága a kereszt tetejéig 36 m.
Külső formája: Egy téglalap alapú testből és egy toronyból áll, mely egybeépített az épülettel.
Az evangélikus templom rendeltetése, hogy mindenestől az Egyház istentiszteleti életét szolgálja. Ezért a torony tetejére helyezett kereszt felfelé mutat és a torony harangjai - jelen esetben 3 harang - a földi élet zajában is megszólítsa az embereket.

A torony tetőfedő anyaga: eredetileg festett bádog volt, 2003-ban a torony átépítése után rézlemez borítást kapott, ami az időjárás viszontagságainak jól ellenáll. A nyeregtetős rész cseréppel van fedve.

Mindkét oldalon 4-4 nagy, kb. 2,5 m magas ablak van, mely bőséges fényt enged be a belső térbe. Az ablakokat támasztópillérek választják el egymástól, amelyek a belső térben boltívként folytatódnak.
Az ablakok nem színesek, egyszerűek, átlátszóak, melyneknek üvege vékony ráccsal van megbontva. A középső rész nyitható. Az oltártérre két kisebb ablak néz. A fölszinti részen mindkét oldalon csak 1-1 ablak van, de azok nem sok fényt engednek be. Így az összes fény felülről érkezik, de jól bevilágítja az egész templomot.
A főbejárat egy kétszárnyú ajtó, melynek formája olyan, mint az ablakoké. Anyaga fa. Ezen át egy előtérbe jutunk, ahonnan a karzatra juthatunk fel jobbra és balra a falépcsőkön. A templomba még egy ajtón át jutunk. Ez az ajtó már nem csúcsíves. A templom bal oldalán van még egy oldalajtó, amit már nem használnak, és egy kisebb sekrestyeajtó.

A templom neogótikus stílusú. Elemei a gótika jegyeit hordozzák, de már nem olyan erőteljesen, nem túl díszesen. Ezt a stílust mutatják leginkább a csúcsíves ablakok, ajtók és a képkeret is az oltárnál. A belső tér teljesen ki van használva, de nem túlzsúfolt. A külső támasztópillérek a belső térben folytatódva rendszert alkotnak.
A karzatot karcsú, fából készült oszlopok támasztják alá. Egyszerű motívumokkal díszítettek - akárcsak a szószék tetejének két tartóoszlopa.
A belső díszítés egyszerű, a falak nem túl élénkek, pasztel színűek. A szószék mellett balra a tízparancsolat két kőtáblája az ószövetség szimbólumaként, jobb felől pedig a kenyér (ostya) és a bor az újszövetség ábrázolásaként van a falra festve.

A "szentély" és a főhalyó elválasztásánál egy nagyobb csúcsíves boltív található, amire a kereszt, a nyitott Biblia alfa és omega felirattal, vagyis az Úr szimbólumai vannak festve. Jézus mondja: *"Én vagyok az Alfa és az Ómega, az első és az utolsó, a kezdet és a vég"*. (Jel 22,13.)

Gótikus jegy az ikerablak, mely a toronynak mind a négy oldalán megtalálható.
A templom csak egy hajós (egyszerű). A főhajó apszisban végződik (nem szentély, mivel nem katolikus templom). Ezt egy hatszög alapú gótikus keresztboltozat fedi, alapja félkör, nem záródik be teljes körré. Itt is csúcsívesek az oldalfalak. Az oltár melletti falon az első és a második világháborúban elesett evangélikus hősi halottak és az elhurcolt áldozatok emléktáblái vannak, előtte a keresztelőkút, márványból.
Az oltáron a az egyházi esztendő ünnepeinek megfelelő színű oltárterítő, két gyertya és egy nyitott Biblia van mindig. Sajnos az oltárról a fából faragott korpuszos keresztet ellopták, mint ahogy a régi vörösrézből készült csillárokat is. A mostaniak vasból kovácsolt csillárok, 1997-ben készültek el.
A formák, magasba törő csúcsívek Isten felé mutatnak, a templom rendeltetésével teljesen összhangban vannak.

A faluképbe jól illeszkedik, egy magasabb dombon áll, a temetőbe vezető út mentén, közel a református templomhoz, a főúttól viszont távolabb, így az utca zaja nem hallatszik be.
A gyülekezeti éneket egy templomépítés-korabeli orgona kíséri, mely csak egy manuálos, 8 regiszteres, rövid pedálos hangszer. Hangja csillogó, alíg szorul időleges ellenőrzésre, jó állapotban van.

Társoldalak
Kölesd története
Gyülekezet története
Állandó alkalmaink
A gyülekezet jelene
Hírek
Fotóalbum
Linkajánló
Letöltés
Elérhetőségek
Vendégkönyv
 
Képek

Templom ablaka
Templom alaprajz
1893-ban épült
flkpbklsd.jpg
Főbejárat
ikerablak.jpg
oltr.jpg
Kereszt a tornyon
Templom
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster